Hakkımızda

           Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Koruma ve Güvenlik Amirliği; 2495 sayılı Bazı Kurum, Kuruluş ve Kişilerin Korunması ile Özel Güvenlik Teşkilatı Kurulması Hakkındaki Kanun gereğince  1998 yılında kurulmuş ve 1999 yılında 45 güvenlik memuruyla faaliyetlerine başlamıştır. 2004 yılı Haziran ayında çıkarılan 5188 sayılı kanun hükümlerine göre haftasonu, bayram ve diğer tatil günleride dâhil olmak üzere 7/24 aralıksız olarak vardiye sisteminde görevlerini sürdürmektedir.

           Üniversitemizde 657 sayılı devlet memuru kadrosunda bulunan 1 yüksekokul sekreteri, 14 güvenlik memuru ve 5188 sayılı iş kanununa göre işçi kadrosunda bulunan 200 özel güvenlik görevlisi ile birlikte toplam 215 personel görev yapmaktadır. Bu personellerden 38' i; Bademlik, Çamlık, Ali Numan Kıraç, Eskişehir Meslek Yüksekokulu, Sivrihisar Meslek Yüksekokulu, Çifteler Meslek Yüksekokulu, Mahmudiye Meslek Yüksekokulu, Mahmudiye Atlı Terapi Merkezinin güvenliğini sağlamak amacıyla toplam 10 (On) yerleşkede görev yapmaktadır.

        Görev yapan personel resmi görev yapmakta olup, 5188 sayılı yasa ve uygulanmasına ilişkin yönetmelikleri ve Üniversitemizin Güvenlik Yönergesi çerçevesinde görevlerini yürütmektedir. Yıllık izinler genellikle Eğitim ve Öğretimin olmadığı yaz aylarında kullandırılmakta, Eğitim ve Öğretim dönemi açıldığında ise tüm personel okulların tamamında görevlendirilmektedir. Trafik ekiplerimiz, yaya devriyelerimiz ve yüksek çözünürlüklü kameralarımızla gerekli güvenlik önlemleri alınarak güvenliği tehlikeye düşüren olaylara karşı anında müdahale edilerek gerekli durumlarda kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışma yapılmaktadır. Kampüs geneli araç ve yaya trafiği denetlenerek trafik kurallarını ihlal eden araç sürücüleri hakkında gerekli yasal işlemler yapılarak tutanak tutulmaktadır.